AKP Tarsus Belediye Başkan adayı gazetecilere(!) telefon dağıttı

  • email Arkadaşınızın maili
  • print Yazıcı versionu
  • Add to your del.icio.us del.icio.us
  • Digg this story Digg this

Bu makaleyi beğendiniz mi ?

(Toplam 0 Oylar)
Fontu Ayarla Decrease font Enlarge font
image

AKP Tarsus Belediye Başkan Adayı Ahmet Tefik Uzun, yaklaşık 50 gazeteciye cep telefonu dağıttı. Gazeteciler bu telefonlarla ayda 40 saat ücretsiz görüşme yapabilecek. Telefonların faturasını ise AKP’li Uzun ödeyecek. ‘Hediye’ olarak verilen telefonların, rüşvet niteliği taşıyıp taşımadığı tartışılıyor.


AKP’nin seçim atakları, kanunlar çerçevesinde tartışılacak konuma geldi. İktidar partisinin Tarsus Belediye Başkan Adayı Ahmet Tevfik Uzun, ilçedeki yaklaşık 50 basın çalışanına SIM kartlı cep telefonu verdi. Basın çalışanları kendilerine ‘hediye’ olarak verilen bu telefonlarla ayda 40 saat görüşme yapabilecek. Görüşmeler ücretsiz olacak. Zira faturalar, AKP’li Uzun tarafından ödenecek.

Rüşvet ve hediye dengesi…

AKP’li Uzun’un dağıttığı telefonlar, kamu görevlileri tarafından kanunda belirtilen ancak bazı hallerde yalnızca etik değerler üzerinden tartışılan rüşvet ve hediye dengesi konusunu gündeme getirdi. Tarsuslu gazetecilere verilen telefonlar hediye miydi, yoksa rüşvet miydi?

Yasa, kamu görevlisi için ‘rüşvet’ diyor

Yasalar, kamu görevlisinin yapmakla yükümlü olduğu iş karşılığında menfaat sağlaması suç olarak nitelendiriliyor. Kanunun ilgili maddesi, “Ceza Kanununun tatbikinde memur sayılanların, kanunen veya nizamen yapmaya veya yapmamaya mecbur oldukları şeyi yapmak veya yapmamak için aldıkları veya başkalarına aldırdıkları para, hediye ve her ne nam altında olursa olsun sağladıkları diğer menfaatler ile bu maksatla alıp sattıkları veya ihale eyledikleri taşınır ve taşınmaz malların gerçek değeri ile verilip alınan bedel arasındaki fahiş fark rüşvet sayılır. Kanun ve nizam hükümlerine göre yapmak zorunda olduğu şeyi yapmak veya yapmamak zorunda olduğu şeyi yapmamak için rüşvet alan veya bir vaat veya taahhüt kabul eden kimseye dört yıldan on yıla kadar ağır hapis cezası verilir” hükmünü buyuruyor.
Kanunda, ‘rüşvet’ olarak belirtilen menfaati sağlatan hakkında da hüküm bulunuyor:
“...yapmaya mecbur oldukları şeyi yapmamaları veya yapmamaya mecbur oldukları şeyi yapmaları için rüşvet vaat veya teklif eden veya veren kimseye kanun ve nizama aykırılığın derecesine ve istenilen şeyin kısmen veya tamamen yapılmış olup olmamasına göre dört yıldan on iki yıla kadar ağır hapis cezası verilir. Haklı bir hususun temini için rüşvet veren veya başka yararlar temin eden kimseye, verdiği para veya temin ettiği menfaatin on katı ağır para cezası verilir.”
Ayrıca ilgili yasanın, haksız kazanç ve mal bildirimi hükümlerinde tanımlanan kişiler arasında gazeteciler de yer alıyor.

MGD Başkanı Akdağ:
‘Dağıtılan telefonlar rüşvet niteliğindedir’

Hediye ve rüşvet dengesinin, gazetecilik mesleğinde oldukça hassas bir konumda olduğunu belirten Mersin Gazeteciler Derneği Başkanı Nazmi Akdağ, dağıtılan telefonların rüşvet niteliğinde olduğunu söyledi. Akdağ, “Gazeteci, haber kaynağıyla iletişim kurma veya haber yapma karşılığında maddi beklenti içerisinde olamaz. Kendisine verilen para, eşya ve benzeri maddeleri hediye adı altında da olsa alamaz. Hele ki bu ‘hediye’ seçim döneminde, bir siyasi tarafından veriliyorsa anında reddedilmelidir. Telefonlar, sıradan bir zamanda bir kurum tarafından mesleğin daha sağlıklı yapılması için değil, bir siyasi tarafından kendisiyle daha iyi iletişim kurulması için dağıtılmıştır. Dolayısıyla bu dağıtılanlar hediye değildir” dedi.

MGC Başkanı Ünal:
‘Telefonlar dağıtılmamalı, gazeteciler almamalıydı’

Tarsus’ta yaşanan olay hakkındaki değerlendirmesine, AKP’nin Tunceli’de yurttaşa beyaz eşya dağıtmasını örnek göstererek başlayan Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal, yapılanın etik olmadığını söyledi. Yapılanın siyaset ve gazetecilik etiği açısından doğru olmadığını ifade eden Ünal, yanlıştan dönülmesi gerektiğini vurguladı. Ünal, “Gazeteci hediye kabul edemez. Zaten gazetecilerin bu tür hediyelere de ihtiyacı yoktur. Seçim döneminde, telefon dağıtılmasını ve bu telefonların kabul edilmesini doğru bulmadık. Olayı duyduğumuzda çok üzüldük. Cemiyetimize üye bazı arkadaşların, aldıkları telefonları geri iade etmeye başladığını duyduk. Umarız yapılan yanlıştan geri dönülür” diye konuştu.

Bazı gazeteciler telefonları iade etti

Tarsus’ta, AKP’li Ahmet Tevfik Uzun’dan telefon alan gazetecilerden bazıları olayın üzerinden saatler geçtikten sonra yaptıkları hatayı anladı. Tarsus Medya Mensupları Derneği (MEDYAD) Başkanı Okan Çalışkan, konuyla ilgi yaptığı açıklamada, "Kamuoyunda yanlış bir anlaşılma oldu. Tarsus'ta ilk defa şahit olduğumuz bir olaydı. AKP Tarsus Belediye Başkan adayı Ahmet Uzun, çok iyi niyetli bir kişi. Kamuoyunda gelen baskılar bir rüşvetin belgesi gibi eleştirilere maruz kaldık. Bizde telefonları geri iade etmek zorunda kaldık. Basın etik kuralları çerçevesinde geri iade ettik. Kimse kusura bakmasın. Tunceli'de yaşanan hediye beyaz eşya olayından sonra Tarsus'ta AKP aday tarafından cep telefonu hediye konusu kamuoyunda pek de hoş karşılanmadı. Telefonları iade ediyoruz" dedi.
Telefonlarını iade etmeyen gazetecilerin nasıl tavır sergileyeceği henüz bilinmiyor.

F. AHMET EROĞLU /İMECE

  • email Arkadaşınızın maili
  • print Yazıcı versionu
  • Add to your del.icio.us del.icio.us
  • Digg this story Digg this

Yorum Ekle comment Yanıtlar (0 Gönder)

Güncel haberler

Mersin Yaşam