Mersin'de hangi ilçede, hangi parti güçlü? Sandıkta ince hesap!

  • email Arkadaşınızın maili
  • print Yazıcı versionu
  • Add to your del.icio.us del.icio.us
  • Digg this story Digg this

Bu makaleyi beğendiniz mi ?

(Toplam 0 Oylar)
Fontu Ayarla Decrease font Enlarge font
image Önümüzdeki yerel seçimlerde Büyükşehir Belediyesi için 13 ilçenin tamamı oy kullanacak. Toplam seçmen sayısı 850 bine yaklaşan 5 ilçenin oyları Büyükşehir Belediyesi’ni hangi partinin kazanacağını belirleyecek.

Akdeniz, Yenişehir, Mezitli, Toroslar ve Tarsus’un seçmen sayısı 850 bine yaklaşıyor. Toplam seçmen sayısının 1 milyon 300 bin olduğu göz önüne alındığında, bu 5 ilçede başarılı olan partinin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanması muhtemel. Son seçim sonuçları dikkate alındığında 5 ilçede 3 partinin de iddialı olduğu görülüyor. 

Büyükşehir Belediyesi Kanununda değişiklik öngören yasa tasarısının meclise sunulması, Mersin siyasetinde ‘ince hesaplar’ dönemini başlattı. Tasarı yasalaştığında, önümüzdeki yılın Ekim ayının 27’sinde yapılacak belediye seçimlerinde,  Anamur’dan Çamlıyayla’ya kadar bütün Mersin halkı Büyükşehir Belediye Başkanı’nı belirlemek için oy kullanacak.

5 büyük ilçe belirleyici olacak

2011 Haziran ayında yapılan milletvekili genel seçimleri dikkate alındığında, il genelinde birinci parti olan AKP’nin Büyükşehir seçimleri için favori olduğunu söylemek mümkün. Söz konusu seçimlerde AKP 311 bin 50 oy alarak birinci parti olurken, CHP 310 bin 714 oyla ikinci, MHP 224 bin 477 oyla üçüncü parti olmuştu. BDP’nin ve bazı sol partilerin desteklediği bağımsız aday Ertuğrul Kürkçü ise 92 bin oy almıştı.

İl genelindeki toplam oylar, önümüzdeki seçimlerde AKP’yi favori olarak işaret etse de, ilçeler bazında seçmen sayıları ve partilere göre oy dağılımı incelendiğinde, seçimin hiçbir parti açısından ‘kolay lokma’ olmadığı görülüyor.

13 ilçenin bulunduğu Mersin’de son seçimlerde toplam seçmen sayısı 1 milyon 337 bin 834 olarak açıklanmıştı. İlçelerden en fazla seçmene sahip olanlar ise sırasıyla Tarsus, Toroslar, Akdeniz, Yenişehir ve Mezitli olarak sıralanıyor. Nüfusun hem etnik köken, hem de mezhep olarak ‘çeşitlilik’ arz ettiği bu ilçelerdeki toplam seçmen sayısı son seçimlerde 821 bin 617 olarak belirlenmişti. Seçmen kütükleri yenilendiğinde bu rakamın 850 binler civarına ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu 5 ilçe dışında kalan 8 ilçenin toplam seçmen sayısı ise 520 bin civarında olacak.

CHP ve AKP rekabeti

2011 milletvekili genel seçim sonuçları incelendiğinde, il genelinde birinci parti olan AKP’nin Akdeniz, Aydıncık, Bozyazı, Erdemli, Mut ve Toroslar ilçelerinde birinci parti olduğu görülüyor.  CHP’nin Yenişehir, Tarsus, Mezitli, Silifke ve Anamur’da birinci parti olduğu seçimlerde, MHP’nin sadece Çamlıyayla ilçesinde birinci parti olduğu kayıtlara geçti.

Bu durumda, en fazla seçmene sahip olan 5 ilçeden 2’sinde AKP’nin, 3’ünde CHP’nin birinci parti olduğu görülüyor.

Kim nerede, ne kadar almıştı?

Son seçimlerde 180 bin civarında seçmeni olan Akdeniz’de AKP 46 bin, CHP 43 bin, BDP destekli bağımsız 36 bin, MHP 19 bin oy aldı. 100 bin civarında seçmenin kayıtlı olduğu Mezitli’de CHP 36 bin, AKP 23 bin, MHP 17 bin, BDP destekli bağımsız 3 bin civarında oy aldı. 184 bin seçmenin olduğu Toroslar’da AKP 55 bin, CHP ve MHP 36 bin, BDP destekli bağımsız 22 bin oy aldı.

142 bin seçmenin olduğu Yenişehir’de CHP diğer partilerle arayı oldukça açmıştı. İlçede CHP 52 bin, AKP 29 bin, MHP 19 bin, BDP destekli bağımsız aday 11 bin oy aldı.

Önümüzdeki yerel seçimlerde, Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışını önemli ölçüde etkilemesi muhtemel olan Tarsus’ta ise 3 parti birbirine yakın oylar almıştı. 213 bin seçmenle en büyük ilçe olan Tarsus’ta CHP 57 bin oyla birinci parti, AKP 51 bin oyla ikinci parti, MHP 49 bin oyla üçüncü parti oldu. BDP destekli bağımsız aday ise 16 bin oy aldı.

Sonucu adaylar belirleyecek

Son seçimlerde alınan oy sayıları incelendiğinde, Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için son seçimlerde birbirlerine yakın oylar alan AKP ve CHP’nin yanı sıra MHP’nin de favori parti olduğunu söylemek mümkün. MHP, sadece Çamlıyayla’da birinci parti olsa da, AKP’nin birinci parti olduğu Gülnar, Erdemli ve Bozyazı’da ikinci parti oldu. MHP CHP’nin birinci parti olduğu Tarsus, Silifke ve Mezitli’de AKP’nin gerisinde kaldıysa da oy farkının çok açılmasını önlemeyi başardı.

Bu durumda 3 parti için de kritik nokta, hem merkezdeki 4 ilçenin ve Tarsus’un, hem de ‘eski İçel’in onayını alacak bir aday belirlemek olacak. Seçimlerde, merkezdeki 4 ilçede hatırı sayılır bir oya sahip olan ancak il genelinin oy kullanması nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı seçtirme şansı ‘matematiksel’ olarak mümkün olmayan BDP’nin tavrı da etkili olacak.

Abidin Yağmur / mersin imece

  • email Arkadaşınızın maili
  • print Yazıcı versionu
  • Add to your del.icio.us del.icio.us
  • Digg this story Digg this

Yorum Ekle comment Yanıtlar (0 Gönder)

Güncel haberler

Mersin Yaşam