Türkiye'nin en büyük Anadolu Lisesi Mersin'de açıldı

  • email Arkadaşınızın maili
  • print Yazıcı versionu
  • Add to your del.icio.us del.icio.us
  • Digg this story Digg this

Bu makaleyi beğendiniz mi ?

(Toplam 0 Oylar)
Fontu Ayarla Decrease font Enlarge font
image

İşadamı Mahmut Arslan’ın yaptırdığı okul 2 bakanın da katıldığı törenle açıldı. Okul mimari yapısıyla olduğu kadar teknolojik altyapısıyla da dikkat çekiyor.

 İşadamı Mahmut Arslan tarafından yaptırılan ve Türkiye’nin en büyük Anadolu Lisesi olma özelliğini taşıyan Mahmut Arslan Anadolu Lisesi’nin açılışı yapıldı. 3’ü ana sınıfı olmak üzere 35 derslikli, son derece teknolojik imkanlara sahip olan okulun açılışı Devlet Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, Tarım Bakanı Mehdi Eker, Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, AKP Mersin Milletvekilleri Kürşat Tüzmen ve Ömer İnan’ın yanı sıra çok sayıda işadamı ve bürokratın katılımıyla gerçekleştirildi.
Okulu 1 yılda tamamladıklarını söylen İşadamı Mahmut Arslan, eğitim kalitesinin yanı sıra okula giden öğrencinin benliğinde yer etmiş bir yapının da oluşması için çaba serf ettiklerini söyledi. Arslan, “Osmanlı mimarisinin etkilerini okulumuzda yansıtmak istedik. 50 yıl sonrada karakteristik bir yapısı olan okul olması için çaba serf ettik. Taşlarını Osmanlı’da önemli bir yere sahip olan Ahlat’tan getirdik. Yine çini işlemesini Osmanlı mimari tarzında gerçekleştirdik. Biz okulu sadece bina olarak yapmadık aynı zamanda son derece teknolojik bir eğitim sistemini de kurduk. Akıllı tahtalar, internetten tekrar eğitimi gibi teknolojinin tüm imkanlarını okulumuza kazandırdık. Bana destek veren herkese ama özellikle anneme teşekkür ediyorum” dedi.

Hayırseverler 230 derslik yaptı

Eğitimin Mersin’de olmazsa olmazı olduğunu söyleyen Mersin Valisi Hüseyin Aksoy ise, “Mersin’de göreve başladığımda özellikle derslik alanında büyük eksiklik vardı. Bunu kendi imkanlarımızla yapmaya çalışırken hayırsever kişilerin ve işadamlarının da desteğini istedik. 230 dersliği kentimize bu şekilde kazandırdık. Bu işadamlarımız sadece eğitim değil daha birçok alanda yatırımlar yapmışlar destek vermişlerdir.
Bu okuyan öğrenciler çok şanslı. Okuldaki olanakların eğitime olan katkısını da yakın zamanda gözlemlemeye başlayacağız” dedi.
İşadamlarının eğitime olan katkılarının kendilerini gururlandırdığını söyleyen Tarım Bakanı Mehdi Eker, “Hayırsever ve hayırlı bir insan olan Mahmut Arslan’a bu duyarlılığı nedeniyle teşekkür ediyoruz. Tarımsal faaliyetleri ile ülke ekonomisine büyük katkısı olan işadamımızın bir tarımcı olarak eğitime de önem vermesi bizi ayrıca onurlandırıyor. Arkasının gelmesini istiyoruz çünkü bu eserler bizi geleceğe taşıyacaktır. Biz gideceğiz ama Arslan ismi asırlarca buraya yaşayacaktır” diye konuştu.
7 yılda eğitim alanında büyük hamleler gerçekleştirdiklerini ifade eden Eker, “Biz hükümet olarak eğitime ayrı bir önem veriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk kez Milli Eğitim’e ayrılan bütçe diğer bakanlıkların üzerine çıkmıştır. Eğitme verdiğimiz önemin en büyük göstergesidir. Biz sadece bütçe ile eğitime katkı sunmadık aynı zamanda hayırseverlerinde ilgisini eğitim alanına çekmeyi başardık” dedi.
Devlet Bakanı Egemen Bağış da eğitimin önemine vurgu yaparak, “Artık eğitim konusunda farklı bir Türkiye var. Türkiye’de eğitim veren okulların üçte biri son 7 yılda yapıldı. Yine hastanelerin dörtte biri de son 7 yılın eseri. Ülkemizde AB ile ilgili fonlar açarken zihnimizi de açacağız. Ben kabinenin en genç bakanıyım. Biz gençler azınlık değil çoğunluğuz Bu nedenle çağdaşlaşma en çok bizi ilgilendiriyor” dedi.
Törende okulun ilk yılında tercih sıralamasında ilk 12’ye giren öğrencilere dizüstü bilgisayar hediye edildi. Toroslar Yusuf Bayık İlköğretim Okulu öğrencileri folklor gösterisi de yaptı. Topluca kesilen kurdele töreninin arkasında okulun bölümleri konuklara gezdirildi.

Seyrani Soluğan / mersin imece

  • email Arkadaşınızın maili
  • print Yazıcı versionu
  • Add to your del.icio.us del.icio.us
  • Digg this story Digg this

Yorum Ekle comment Yanıtlar (0 Gönder)

Güncel haberler

Mersin Yaşam